Does your child ever groan when you buy generic brands at the grocery store? That’s what happened recently on one of my shopping trips. I was trying to comparison shop when I reached for the generic brand peanut butter.
“Dad, do we have to get that?” whined my 12-year-old daughter. “We always get Jif.”
“You don’t even eat a lot of peanut butter,” I replied. “Besides, your sister is the peanut butter connoisseur of the house. Let’s test it out and see what she thinks.”
Much to her chagrin, her five-year old sister loved it! Oh, did I mention our food budget also liked it? There’s a $1.80 difference between comparable jars of Publix peanut butter and Jif and a $2.50 difference between the Publix brand and Skippy or Peter Pan.
This led me to do some field research on food prices, using my high school personal finance class as data collectors. I gave them a list of about 20 items and asked them to comparison shop the difference between name brands and generics at their local grocery store. They were then to calculate the difference they would save by buying the generic brand.
The result was a real eye opener for them.